Pod Niebiosa

logo strony

napis

W przeszłości drzemie cała tajemnica.
Jeśli szanujesz dzień dzisiejszy,
możesz go uczynić lepszym.
A kiedy ulepszysz teraźniejszość,
wszystko to, co nastąpi po niej,
również stanie się lepsze.

- P. Coelho

W dniu 31 lipca 2014r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Ostrowa i Kossowa wraz z kadrą pracowników uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Sobkowa. Sobków leży w województwie świętokrzyskim, pomiędzy Kielcami i Jędrzejowem. Choć to obecnie wieś, kiedyś miejscowość posiadała prawa miejskie.

Sam Sobków jest niewielki, ale znajdujący się tu zamek rycerski z 1560 roku jest naprawdę sporych rozmiarów! Zamek jest właściwie parterowy, gdzie nie-gdzie tylko widać dwie kondygnacje, za to budowla jest pięknie wkomponowana w otoczenie. Mury rycerskiego zamku w Sobkowie tworzą ogromny czworobok z wewnętrznym dziedzińcem.

W zabudowaniach zamku zobaczyć można stajnie, dawne izby rycerskie, kuchnię, restaurację. Na wewnętrznym dziedzińcu zamku widoczny jest piękny staw z fontanną, po którym pływają łabędzie.
Stajnie zamkowe można zwiedzać, prócz koni zobaczysz tu powozy i sanie, które przenoszą w czasy minionych wieków.

Restauracja zamkowa to właściwie sale muzealne pełne ciekawostek. Są tu zbroje, broń biała, broń palna, obrazy czy dawne stroje, delektując się obiadem w tym niezwykłym miejscu przenieśliśmy się w dawne czasy – zapominając o rzeczywistości... W pobliżu odwiedzić można również zamkową przystań, pięknie zagospodarowaną nad wodami Nidy, tuż za murami, gdzie uczestniczy warsztatów pływali po rzece Nidzie ciesząc się i podziwiają przepiękny krajobraz. Uczestnicy wycieczki również jeździli powozem zwiedzając przepiękne tereny Gminy Sobków.

Na koniec wycieczki podziwialiśmy piękne stroje i grę aktorską w przedstawieniu plenerowym: „ Pan Twardowski”.

Wrażenia z wycieczki na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki >>>

Showcases

Background Image