Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu,

W każdym życzliwym słowie,

I przyjaznym geście,

W każdym pomocnym czynie…”

PHIL BOSMAN

Możesz działać razem z nami – FAR to niezwykła organizacja: ludzie na wózkach pomagają innym wózkowiczom. To organizacja, w której Ci, którzy sami mogliby wymagać, czy wręcz żądać pomocy pokazują na własnym przykładzie jak można być aktywnym, zaangażowanym i… bardzo potrzebnym innym.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji rozpoczęła swoją działalność w zajęciach stacjonarnych we Włoszczowie przez działanie w projekcje „Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim. Pierwsze zajęcia odbyły się dnia 26 kwietnia 2014 r. w Powiatowy Centrum Kulturalno Rekreacyjne we Włoszczowie na ul. Koniecpolskiej 42, o godzinie 11.00.

W dniu pierwszych zajęć uczestników projektu przywitała pani Jolanta Tyjas – Dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno Rekreacyjnego oraz pani Ilona Nowak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podkreślając jak ważna rzeczą są zajęcia rehabilitacyjne podnoszące świadomość młodych mieszkańców powiatu włoszczowskiego i powiatu radomszczańskiego oraz ich rodzin w codziennym funkcjonowaniu oraz wzajemna integracja i wsparcie w trudach codziennego życia.

Projekt rozpoczął się 2 kwietnia  2013 r. i kończy 31 marca 2016 r.
Finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu XII.

Celem projektu jest, aby dzieci, które biorą udział w projekcie:

– poprawiły umiejętności związane z poruszaniem się,
– poprawiły umiejętności z zakresu samoobsługi
– uzyskały jak największą niezależność fizyczną
– uzyskały jak największą niezależność psychiczną
– podniosły stopnień świadomości własnego ciała,
– podniosły poziom integracji ze środowiskiem i umiejętność współpracy w grupie rówieśniczej

Pragniemy pokazać dzieciom osoby dorosłe, które poruszają się na wózku i które dzięki swoim osiągnięciom: w życiu zawodowym, sporcie, w życiu prywatnym mogą stanowić niezwykle inspirujący wzorzec osobowy.

Podopieczni i ich rodziny mogą skorzystać z oferowanych przez nas różnych form wsparcia. Są to:

• Indywidualnie poradnictwo

• Warsztat Aktywnej Rehabilitacji

• Obóz Aktywnej Rehabilitacji

• Zajęcia Regionalne

Udział we wszystkich zajęciach, warsztatach i obozach jest całkowicie bezpłatny.

Osobą odpowiedzialną za projekt dziecięcy w woj. świętokrzyskim jest

Agata Mazur-Czupryńska.

Przebieg zajęć we Włoszczowie:

1. Przedstawienie projektu, jego założeń oraz przebiegu.

2. Zapoznanie się.

3. Rozgrzewka: ćwiczenia palców, nadgarstków, rozgrzewka stawów kk. górnych, obręczy barkowej, szyi.

4. Nauka techniki upadania na wózku inwalidzkim dla dziecka niepełnosprawnego.

5. Nauka techniki podnoszenia z upadku z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego dla opiekunów/rodziców. Technika podnoszenia jedno- i dwuosobowego.

6. Nauka technik przesadzania na równe/podobne poziomy techniką: „tył-przód”.

7. Nauka technik przesadzania na różne poziomy techniką: bok-bok”.

8. Ćwiczenia rozciągające dotyczące górnej części ciała.

9. Wykład: budowa wózka inwalidzkiego. Różnice między wózkiem inwalidzkim ortopedycznym oraz aktywnym.

10. Pytania sprawdzające.

Adres Fundacji:

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji "FAR"

ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa

Biuro FAR - woj. świętokrzyskie