DO POMOCY W PORZĄDKOWANIU TERENU CMENTARZA MIESZKAŃCÓW

POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO

PRZY ULICY SOBIESKIEGO WE WŁOSZCZOWIE

Stowarzyszenie „Włoszczowa – Stop Podziałom” z siedzibą we Włoszczowie wraz z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z siedzibą w Warszawie, mają zaszczyt zaprosić Państwa do pomocy w realizacji projektu „Upowszechniania zapomnianych kilkusetletnich tradycji mieszkańców Powiatu Włoszczowskiego innych narodowości i innych wyznań” poprzez wspólne dokonanie uporządkowania terenu lokalnego cmentarza żydowskiego.

Akcja odbędzie się na terenie cmentarza żydowskiego

we Włoszczowie przy ul. Sobieskiego w dniu 11.05.2012 r. o godz. 11:00.

Realizacja projektu przyczyni się przede wszystkim do przywrócenia pamięci o włoszczowskiej społeczności żydowskiej. Uprzątnięcie cmentarza będzie pierwszym krokiem mającym na celu bliższe poznanie dziedzictwa i historii Polaków żydowskiego pochodzenia oraz okazanie pamięci o ich kilkusetletniej obecności w mieście. Włoszczowa przed 1939 r. była miastem, w którym większość mieszkańców stanowili Polacy pochodzenia żydowskiego. Po II wojnie światowej, pogromie w Kielcach oraz po wydarzeniach 1968 r. pamięć o współmieszkańcach stopniowo zanikała. Nie pozwólmy, aby kilkusetletnia tradycja życia razem zanikła zupełnie, a zarazem postarajmy się zapewnić szacunek spoczywającym na terenie cmentarza zmarłym.