- Szczegóły
-
Opublikowano: 24 styczeń 2012
-
Odsłony: 983
„Integracja - ważna rzecz”
W dniu 05.01.2012 roku w naszym ośrodku CK WTZ Ostrów odbyło się spotkanie integracyjne pt. „Otwórz się na innych”. To nasza kolejna akcja mająca na celu pokazać, iż jesteśmy otwarci na nowe znajomości i nowe przyjaźnie.
W ostatnich latach wiele mówi się o integracji, ale mimo to osoby niepełnosprawne często spotykają się z niezrozumieniem, zdziwieniem, a także lękiem ze strony społeczeństwa. W kontaktach międzyludzkich napotykają na różne bariery, często trudne do pokonania.
Od kilku lat w Caritas Kieleckiej Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ostrowie odbywają się spotkania integracyjne organizowane dla podopiecznych i ich rodzin oraz dla osób niepełnosprawnych, które mają na celu przełamanie lęku przed środowiskiem zewnętrznym.
Grupa podopiecznych z Warsztatów przygotowała występ artystyczny dla przybyłych gości - Agaty i Mariusza - pod kierunkiem terapeutów pani Urszuli Robak i pana Karola Prokopa. W spotkaniu tym uczestniczyła również mama pani Gabriela oraz nauczyciel prowadzący zajęcia indywidualne pani Zofia Barcińska.
Potrzeba kontaktu osób niepełnosprawnych z „żywą muzyką" jest ogromna, dlatego też w spotkaniu nie zabrakło gry na pianinie, gitarze, bongosach, a także śpiewu kolęd oraz piosenek ze szlaku pielgrzymkowego.
Muzyczne spotkanie wywarło na wszystkich niesamowite wrażenie. Każdy mógł odreagować wewnętrzne napięcia, zrelaksować się i przenieść w świat muzycznych fantazji.
Spotkanie to miało nieocenioną wartość i dostarczyło każdemu wiele radości i pozytywnej energii, czego dowodem był uśmiech na twarzach.
Dzięki takim wydarzeniom uwrażliwiamy się na potrzeby drugiego człowieka starając się poznać jego „świat”, a co się z tym wiąże zrozumieć lepiej sens integracji, bo jak pisał bł. Jan Paweł II:
„Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka”.
(rozdział XXII encykliki Laborem exercens)