Pod Niebiosa

logo strony

napis

„Integracja - ważna rzecz”

 

W dniu 05.01.2012 roku w naszym ośrodku CK WTZ Ostrów odbyło się spotkanie integracyjne pt. „Otwórz się na innych”. To nasza kolejna akcja mająca na celu pokazać, iż jesteśmy otwarci na nowe znajomości i nowe przyjaźnie.

 

W ostatnich latach wiele mówi się o integracji, ale mimo to osoby niepełnosprawne często spotykają się z niezrozumieniem, zdziwieniem, a także lękiem ze strony społeczeństwa. W kontaktach międzyludzkich napotykają na różne bariery, często trudne do pokonania.

 

Od kilku lat w Caritas Kieleckiej Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ostrowie odbywają się spotkania integracyjne organizowane dla podopiecznych i ich rodzin oraz dla osób niepełnosprawnych, które mają na celu przełamanie lęku przed środowiskiem zewnętrznym.

 

 

 

Zapraszamy do galerii WTZ >>>

 

 

Grupa podopiecznych z Warsztatów przygotowała występ artystyczny dla przybyłych gości - Agaty i Mariusza - pod kierunkiem terapeutów pani Urszuli Robak i pana Karola Prokopa. W spotkaniu tym uczestniczyła również mama pani Gabriela oraz nauczyciel prowadzący zajęcia indywidualne pani Zofia Barcińska.

 

Potrzeba kontaktu osób niepełnosprawnych z  „żywą muzyką" jest ogromna, dlatego też w spotkaniu nie zabrakło gry na pianinie, gitarze, bongosach, a także śpiewu kolęd oraz piosenek ze szlaku pielgrzymkowego.

 

Muzyczne spotkanie wywarło na wszystkich niesamowite wrażenie. Każdy mógł odreagować wewnętrzne napięcia, zrelaksować się i przenieść w świat muzycznych fantazji.

 

Spotkanie to miało nieocenioną wartość i dostarczyło każdemu wiele radości i pozytywnej energii, czego dowodem był uśmiech na twarzach.

 

Dzięki takim wydarzeniom uwrażliwiamy się na potrzeby drugiego człowieka starając się poznać jego „świat”, a co się z tym wiąże zrozumieć lepiej sens integracji, bo jak pisał bł. Jan Paweł II:

 

„Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka”.


(rozdział XXII encykliki Laborem exercens)

 

 

Showcases

Background Image